Чи робити прививки від поліомієліту

Чи робити прививки від поліомієліту

У Росії за календарем щеплень вказана щеплення проти поліомієліту. Проводиться вона зовсім маленьким дітям, а саме у віці з 3 місяців. Молоді мами задаються питаннями про необхідність проведення крихтах такої процедури, її ефективності, можливі реакції та ускладнення. Спробуємо відповісти на всі поставлені запитання.

Що таке поліомієліт

Для початку потрібно зрозуміти, що являє собою поліомієліт. Це вірусне інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним і побутовим шляхом. Вражає нервову систему людини. Вірус поліомієліту існує 1, 2, 3 типів. Заразитися можна від інфікованої людини, при цьому носій навіть може не здогадуватися про захворювання в зв’язку з відсутністю будь-яких симптомів або їх незначним проявом: частого стільця, нудоти, тимчасового підвищення температури, слабкості. Симптоми можуть проявитися через 3-5 днів після зараження, одужує чоловік через 24-72 години. Але в 1% випадків виникає ураження оболонок головного мозку, що призводить до паралічу.

Щеплення від поліомієліту

У чому небезпека поліомієліту

В одних випадках хвороба протікає непомітно, в інших розвивається параліч і атрофія різних груп м’язів — людина на все життя залишається глибоким інвалідом. При паралічі м’язів, що беруть участь в дихальних процесах, можливий летальний результат від задухи. Крім того, лікування захворювання не існує. Тому єдиним ефективним методом профілактики є щеплення від поліомієліту. Хоча вони і не захищають щепленого людини на все 100%. Бувають випадки зараження диким штамом вірусу. Тому ефективність вакцинації визначається 90-95%.

поширення вірусу

До 1950-х років минулого століття не існувало ні лікування, ні щеплення проти поліомієліту. Від епідемій захворювання масово гинули люди в Америці і Європі. Лише в 1949 році була винайдена американським вченим жива вакцина, а в 1953-му — інактивована. Обидва препарати захищають від 3 типів поліомієліту. У 1979 р в західній частині світу вірус був ліквідований завдяки загальній вакцинації. Але до сьогоднішнього дня в таких країнах, як Індія, Пакистан і Африка, поширений поліомієліт. Щеплення в 3 місяці робиться неспроста: дитячий організм легко піддається інфікуванню. В азіатських країнах таке щеплення роблять прямо в пологовому будинку. Крім того, в цих широтах поширений дикий штам вірусу, при цьому постійно мутує, що представляє світову загрозу виникнення нових епідемій. Саме тому триває загальна вакцинація в країнах, де хвороба, згідно зі статистичними даними, викоренена.

Вакцини від поліомієліту

У РФ проводять такі щеплення від поліомієліту: живою вакциною російського виробництва ОПВ і французьким препаратом для ін’єкцій инактивированного вірусу «Імовакс Поліо». Також застосовують багатоскладних вакцину «Пентаксим», «Инфанрикс ІПВ», «Инфанрикс Гекса», «Тетракок». Крім цього, найчастіше ОПВ щеплення поєднують з вітчизняною вакциною АКДП.

Щеплення проти поліомієліту

Календар вакцинації від поліомієліту

За даними Міністерства охорони здоров’я РФ, щеплення від поліомієліту проводять дітям у віці 3, 4 з половиною, 6 місяців. Перша ревакцинація проводиться в 18 місяців, друга в 20, а остання в 14 років. На першому році життя ставлять щеплення інактивованою вакциною, а на другому — живий. Така схема допомагає найбільш надійно захистити організм людини від зараження на поліомієліт.

Що таке жива вакцина

Як було зазначено вище, існує жива і інактивована щеплення проти поліомієліту. Жива, або ОПВ, вакцина являє собою незначні дози живого вірусу, які, потрапляючи на стінки кишечника, формують імунітет дитини від захворювання і виробляють антитіла до вірусу, при цьому не викликаючи повноцінного зараження організму людини. Також відмічено, що ОПВ стимулює вироблення природного інтерферону, що сприяє захисту від простудних вірусних інфекцій. Має таку особливість щеплення від поліомієліту: наслідки вакцинації можуть поширюватися і на оточуючих людей, так як щеплена людина є заразним.

Вакцина являє собою рожеву рідину гірку на смак. Лікар закопує кілька крапель (2-4, в залежності від концентрації препарату) на корінь язика або мигдалини. Після проведення щеплення від поліомієліту не можна протягом години поїти і годувати малюка.

Реакція на прівівкуот поліомієліту

Побічні реакції на ОПВ

Зазвичай реакція на щеплення від поліомієліту не виникає — здорові малюки без будь-яких ускладнень переносять вакцинацію. У рідкісних випадках може з’явитися алергічний висип і набряк Квінке, рідкий і прискорений стілець. Але найнебезпечнішим ускладненням є вакцино-асоційований паралітичний поліомієліт (ВАПП). Іншими словами, після щеплення організм людини не просто формує імунітет, а повноцінно заражається вірусом, що призводить до паралічу. Хоч і дуже рідко, але такі випадки зафіксовані в медицині. Реакції можуть виникати з 5-го по 14-й день після прийому крапель.

Щеплення від поліомієліту: наслідки

Протипоказання і обережності при прийомі ОПВ

Жива вакцина від поліомієліту не завжди виявляється ефективною по ряду причин:

 • препарат вимагає певного температурного режиму при зберіганні і транспортуванні, що часто порушується і призводить до неефективності щеплення;
 • не вся доза засвоюється: діти відригують, випльовують краплі, частина виділяється зі стільцем, перетравлюється в шлунку;
 • поширення вірусу в навколишнє середовище від прищепленого дитини призводить до мутацій інфекції і подальшого її розповсюдження.

Протипоказання до вакцинації:

 • ВІЛ інфекція;
 • імунодефіцити;
 • наявність в найближчому оточенні дитини людей з ослабленим імунітетом, у тому числі вагітні жінки;
 • при неврологічних реакціях на попередні щеплення від поліомієліту;
 • з особливою обережністю і під наглядом лікаря проводять вакцинацію при захворюваннях шлунково-кишкового тракту;
 • ГРВІ, підвищена температура, інші незначні послаблення імунітету дитини потребують повного видужання перед прийомом крапель ОПВ.

Температура після щеплення поліомієліту

Інактивована вакцина від поліомієліту

Інактивована вакцина (ІПВ) набагато безпечніше тим, що в ній немає живих клітин вірусу, а це значить, що розвиток ВАПП неможливо. У Росії використовують французький препарат «Імовакс Поліо». Таке щеплення проводять навіть ослабленим дітям, які мають захворювання шлунково-кишкового тракту. Крім того, курс вакцинації інактивованих препаратом складається з 4 ін’єкцій: в 3 місяці, 4 з половиною, 6 і в 18 ревакцинація. Щеплена дитина не є заразним для оточуючих. Але все ж рекомендують обмежити перебування в людних місцях протягом тижня після щеплення, так як ослаблений вірусом організм може заразитися будь-який інший інфекцією. Ін’єкцію вводять в плече або стегно. У межах норми вважається почервоніння місця введення препарату до 8 см в діаметрі. Температура після щеплення поліомієліту може досягати 39 градусів і навіть вище. Зустрічаються і ускладнення у вигляді сильного почервоніння, набряку, алергічного висипу, примхливості дитини, безпричинного гучного затяжного плачу, втрати апетиту.

Поліомієліт: щеплення в 3 місяці

комбіновані вакцини

Моновакцини застосовують все рідше, зазвичай в тих випадках, коли не можна робити щеплення від захворювань, передбачених в комплексах комбінованих вакцин. Набагато безпечніше для дитини проводити щеплення за допомогою вакцин, що включають захист від декількох захворювань. Поліомієліт входить до складу таких інактивованих вакцин, як «Инфанрикс ІПВ», «Инфанрикс Гекса», «Пентаксим» і «Тетракок». Щеплення АКДС і поліомієліт проводять наступним чином: роблять ін’єкцію російської вакциною АКДП і відразу капають малюкові краплі ОПВ. Всі перераховані вище комплекси включають в себе захист від дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту. «Инфанрикс Гекса», крім вищевказаних захворювань, захищає від гепатиту В. Вибрати відповідну для вашого малюка комплексну вакцину зможе тільки лікар, грунтуючись на стані здоров’я дитини, анамнезі. Комплексні вакцини не надаються державою, препарати можна придбати за бажанням в аптеках або медичних установах.

Щеплення від поліомієліту: наслідки

Зафіксовані такі ускладнення, що виникають після вакцинації інактивованими комплексними препаратами «Инфанрикс ІПВ», «Инфанрикс Гекса», «Тетракок», «Пентаксим»:

 • ущільнення і больові відчуття в місці уколу;
 • стоматит і зубний біль;
 • захворювання верхніх дихальних шляхів;
 • отит;
 • порушення сну;
 • лихоманка;
 • нудота;
 • пронос;
 • блювота;
 • слабкість;
 • нетиповий плач або крик;
 • занепокоєння.

Найчастіше виникають ускладнення і збільшується навантаження на імунну систему дитини, якщо проводиться щеплення АКДС і поліомієліт. Реакція може виникати як від дифтерійно-коклюшно-правцевого препарату, так і від крапель.

Відгуки про вакцинацію від поліомієліту

Не варто відразу відмовлятися від вакцинації, прочитавши довгий список можливих реакцій. Відгуки свідчать, що ускладнення трапляються нечасто, в більшості випадків не вимагають медичного втручання і проходять самостійно протягом декількох днів. Наприклад, якщо проведено щеплення АКДС і поліомієліт, температура не вважається ускладненням, а є індивідуальною реакцією організму на вірус. Допоможуть в такому випадку дитячі жарознижуючі препарати. Неприємні симптоми у вигляді незначної висипу, невеликого почервоніння місця уколу знімають за допомогою мазей місцевого застосування. Серйозні ускладнення розвиваються на тлі інших захворювань, загальної ослаблення дитячого організму і інших негативних чинників.

Щеплення АКДС і поліомієліт: реакціяПеред вакцинацією обов’язково здайте кров на загальний аналіз і сечу дитини, відвідайте педіатра. Багато захворювань проходять безсимптомно, але при цьому значно знижують захисні сили організму. Додатковий стрес для імунітету у вигляді щеплення від поліомієліту може привести до розвитку непередбачених ускладнень. Після вакцинації забезпечте малюка достатньою кількістю рідини. Якщо малюк на грудному вигодовуванні, мамі слід подбати про збалансоване, що не обважнення жирами раціоні за кілька днів до щеплення і 2 тижні після. Правильна підготовка до процедури і відповідальне ставлення до здоров’я дитини сприяють проведенню вакцинації без будь-яких ускладнень і повноцінному захисту малюка від серйозного захворювання.Source: faqukrstory.ru


Добавить комментарий